Skip to main content

Πε 9.6 [opening]

Πα 10 – Σα 11.6

Πα 17 – Σα 18.6

Μουσείο Μπενάκη (Κτήριο Οδού Πειραιώς)

Επιμέλεια: Vago Tedosio, Γιάννης Σπηλιόπουλος, Δημοσθένης Αγραφιώτης

Ο κύκλος των επιτελέσεων-performances στο πλαίσιο του Athens Photo Festival, αποτελούν μια ευκαιρία για δοκιμές και δοκιμασίες για το πώς μια τέχνη ανάμεσα στη ζωή και το εικαστικό (επιτέλεση) και μια τέχνη κύρια οπτικο-εικαστική (φωτογραφία) μπορούν να διασταυρωθούν για να παράγουν ενδιαφέροντα υβρίδια. Οι συλλογικές και οι ατομικές επιτελέσεις είναι αφιερωμένες στο να διερευνήσουν το πώς το δισδιάστατο και το στιγμιαίο της φωτογραφίας λειτουργεί ως αφετηρία, ως καταλύτης για τη σωματική έκφραση μέσα στο χρόνο της επιτέλεσης.

ΠΕΜΠΤΗ 9 ΙΟΥΝΙΟΥ

21.00 | Ma+ter [Inaugural performance]
Concept/music: Vago Tedosio | Mouvement design: Androniki Marathaki

21.15 | Dismiss [Body installation]
Concept: Olga Brouma-Margarita Dosoula

21.30 | Looking Through [Durational performance]
Athina Kanellopoulou

21.30 | Human Box [Durational performance]
Off-art / Roula Karaferi

21.30 | The End of a New Era [Performance]
Karen Gina Georgoudis

22.00 | Disappointment Spell [Performance]
Eleni Tsamadia – Alexandra Ioannidi

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ

20.00-22.00 | Looking Through [Durational performance]
Athina Kanellopoulou

20.00 | Το στόμα/The mouth [Sound performance]
Eleni P.Papadopoulou

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ

17.00-21.00 | 22 stops [Durational performance]
Katerina Drakopoulou – Ioulia Ladogianni

18.00 | The Sonic Dreamer [Music-theatre performance]
Theatre Dionysos et Apollon

19.00-22.00 | Looking Through [Durational performance]
Athina Kanellopoulou

19.00 | Ιnvasion/Terrorist [Performance]
Anton Kuzmychov

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ

10.00-22.00 By appointment | Human Box [Durational performance]
Off-art / Roula Karaferi

18.00-22.00 | 22 stops [Durational performance]
Katerina Drakopoulou, Ioulia Ladogianni

18.00-22.00 | Το στόμα / The mouth [Durational sound performance]
Eleni P.Papadopoulou

18.00 | Τzifra [Performance]
Thomas Galatos

18.30 | Για το γύρο του κόσμου [Performance]
Angeliki Chaido Tsoli

19.30 | Path Under Construction [Dance]
Stereo Nero (Evi Souli, Katerina Foti)

20.00 | Athens τόπος-μια ιεροτελεστία [Performance]
Krystallia Magdalinou

20.30 | Ξένος [Performance]
Ianthi Aggelioglou

21.00 | Movement Stills [Dance]
Lalo (Anna Apergi, Chryssa Kalliafa, Eleni Pantazatou, Erifyli Dafermou)

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ

10.00-22.00 By appointment | Human Box [Durational performance]
Off-art / Roula Karaferi

17.00 | The Sonic Dreamer [Music-theatre performance]
Theatre Dionysos et Apollon

17.00 | Untitled [Performance]
Eva Zygouri

19.00-22.00 | Looking Through [Durational performance]
Athina Kanellopoulou

19.00 | Exotic [Dance]
Léda Dalla, Gitsa Konstantoudaki, Eliane Roumie

19.30 | Lakay [Dance]
Mina Ananiadou, Stella Fotiadi, Loukiani Papadaki, Androniki Marathaki

20.00 | Μα Ποια Πάπια (or I’m not a Pheasant Plucker) [Performance]
Kate Adams

21.00 | É t r a n g e ration [ 外国人の賦課 ] for body and piano [Music/mouvement action]
Vago Tedosio – Michiyasu Furutani

ATHENS              BERLIN              BRATISLAVA              BUDAPEST               LJUBLJANA               LUXEMBOURG              PARIS               VIENNA